Przekonaliśmy naszego rekrutera z markowego portalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do opowiedzenia o swoich wnioskach dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.
Wszyscy wiemy, jak orientacyjnie przedstawia się list motywacyjny i jak go napisać. W internecie mamy sposobność zobaczyć mnóstwo już przygotowanych wzorów tego typu listów, a także wskazówek i podpowiedzi na temat tego, jak właściwie je ułożyć, jakie dane w nich umieścić, jak zadbać o oprawę techniczną etc. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś dłużej nad kwestią, czym tak właściwie jest omawiany dokument, jak wygląda i po co się go pisze?
List motywacyjny stanowi uzupełnienie życiorysu zawodowego, a zatem CV. Celem listu motywacyjnego jest przybliżenie swojej osoby, tzn. swych kompetencji, wykształcenia i bagażu zawodowego. Rzecz jasna w tego typu dokumencie nie piszemy o wszystkich wrodzonych zaletach. Wynotowujemy tylko te kompetencje, które bądą celowe na stanowisku, o które walczymy. Tym samym w liście motywacyjnym zawieramy wyłącznie najbardziej ważkie konkrety, jako że to konkretnie te detale mogą zyskać uwagę prawdopodobnego pracodawcy w procesie rekrutacji.
W liście motywacyjnym trzeba napisać, dlaczego jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i dowieść, iż to konretnie Ty w szczególności zasługujesz na jego objęcie. W liście należy uzasadnić, dlaczego walczysz o tę właśnie funkcję w tym konkretnie zakładzie. List motywacyjny ma również dowodzić, że wiesz, czym zajmuje się spółka, w której chcesz znaleźć zatrudnienie. Tworząc list motywacyjny, dobrze jest także powołać się na dotychczasowe doświadczenie (jeżeli takowe posiadamy), a więc poprzednie stanowiska, odbyte praktyki, staże, rozwijane umiejętności i tym podobne.
Jeśli już wyjaśniliśmy, czym jest list motywacyjny oraz jakiego rodzaju przyświeca mu cel, wypada rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny należy tworzyć komputerowo – tym sposobem będzie czytelny i przejrzysty. Nie powinien przekraczać arkusza A4. Powinien być podzielony na wstęp, część właściwa i część końcowa. Formułując list motywacyjny, należy skupić się na oficjalnym układzie, sformułowaniach konwenansowych oraz odpowiedniej edycji listu (wyrównanie do krawędzi, zlikwidowanie wierszy zawieszonych, zuniwersalizowanie czcionek itd.).
Warto odnotować, że list motywacyjny dedykuje się dla konkretnego pracodawcy. Dlatego starając się o posadę, nigdy nie powielamy „modelowego” dokumentu, ale za każdym razem tworzymy nowy list oficjalny, odpowiedni do miejsca pracy, o które wnioskujemy.
Tekst napisany przez Oferty pracy w Polsce